Governors

The school has a Governing Body, which plays an important part in determining policies for organisation and conduct of the school. It is structured with representatives from the local authority, school staff and volunteer Governors from a range of businesses and from within the community. When vacancies occur for parent governors, nominations are invited from parents and an election is held. All parents are entitled to vote in those elections. 

The governors at St John's are made up of eight foundation, one co-opted, one local education authority, two parent and two staff members. Should you wish to contact any of the governors please leave a message for them through the school office.

 

Representation Name of Governor Committee/Responsibilities Start Date
       
Ex Officio Reverend Rosalind Rutherford

Member of Curriculum & Standards Committee

24th November 2006
       
Foundation Mrs Donna Lincoln-Ohrstrand

Chair of Governors

Special Educational Needs & Disability (SEND) Governor

Member of Curriculum & Standards and Resources Committees

13th December 2014
  Mr Allan Palmer

Safeguarding Governor

Child Protection Governor

Member of Resources Committee

21st November 2013   
  Mr David Tivey

Chair of Pay Committee

Governor Development and Training Officer

Member of Resources Committee

22nd April 2014
  Mrs Cate Walton Member of Pay and Curriculum & Standards Committees  17th November 2015
       
  Mrs Carolyn Wooldridge Member of Curriculum & Standards 6th June 2016
       
  Vacancy    
       
Local Authority Vacancy    
       
Parent Mr Neil Grevitt

Chair of Curriculum and Standards Committee

28th January 2015
  Mr Martin Petheram

Vice Chair of Governors

Member of Pay and Resources Committees

25th June 2015
       
Staff (Headteacher) Mrs Angela Nicholls

Member of Curriculum & Standards and Resources Committees

18th May 2016
Staff Miss Ruth Cooke

Member of Curriculum & Standards Committee

 

26th February 2013
Co-opted Mrs Diane Thatcher

Member of Resources Committee

18th May 2015
       
Associate Member Mr Neil Tunnicliffe

Member of Curriculum and Standards Committee

26th September 2016
   
Clerk to Governing Body Mrs Lara Small   10th January 2017